Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία κατακτώντας τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο Ελ Κααμπί ήταν ξανά αυτός που βρήκε δίχτυα στο Europa Conference League και χάρισε στην ομάδα του Πειραιά το πολυπόθητο τρόπαιο.

Το χρυσό γκολ που έκρινε τον τελικό πέτυχε ο Ελ Κααμπί στο 116΄ της παράτασης (0-0 στα 90 λεπτά του αγώνα).

Νωρίτερα, χωρίς γκολ έληξε η κανονική περίοδος της αναμέτρησης Ολυμπιακός - Φιορεντίνα,Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ένταση,  αλλά όχι πολλές κλασικές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να διεκδικήσουν τον τίτλο στην παράταση, ο Ολυμπιακός να σταθεί πιο προετοιμασμένος των περιστάσεων και εν τέλει να βρει τη χρυσή ευκαιρία να σκοράρει.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες «έκλεισαν» θέση στο League Phase του Europa League, ως κάτοχοι του τροπαίου στο UEFA Europa Conference League.