Η Ελλάδα έκανε ξανά υπέρβαση για τρία δεκάλεπτα αλλά η Γαλλία με καθοριστικά σφυρίγματα στο 47-47 πήρε ανάσα και στη συνέχεια επέβαλλε την ανωτερότητα της (77-55). Ματς μιας ζωής αύριο με το Βέλγιο για ένα μετάλλιο...
Η ιστορική πορεία της Εθνικής Γυναικών στο Eurobasket της Τσεχίας δεν έφτασε στον μεγάλο τελικό, καθώς η Ελλάδα «λύγισε» απέναντι στις ποιοτικές και αθλητικές Γαλλίδες και ηττήθηκε. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 33', όμως κάποιες λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών και τα διαδοχικά εύστοχα σουτ της Γαλλίας «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Έτσι, η «γαλανόλευκη» θα παίξει στον μικρό τελικό της διοργάνωσης απέναντι στο Βέλγιο, ώστε να πάρει την 3η θέση του Eurobasket 2017 και ένα μετάλλιο για πρώτη φορά.

Η Εθνική ξεκίνησε το ματς καλύτερα και με 5 γρήγορους πόντους της Εβίνας Μάλτση πήρε το προβάδισμα (7-2 στο 3'). Όμως, η Γαλλία απάντησε με ένα γρήγορο 8-0 σερί και πέρασε μπροστά (7-10 στο 6'). Το «σημείο - κλειδί» για τις Γαλλίδες ήταν η είσοδος της Ολίβια Επούπα στο ματς, η οποία με 4 πόντους και 3 ασίστ έδωσε το μομέντουμ στην ομάδα της (17-23 στο 10'). Το αδύναμο σημείο των Ελληνίδων στην πρώτη περίοδο ήταν τα ριμπάουντ (1-14ρ.).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έπαιξαν άμυνα ζώνης και ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι (26-28 στο 15'). Η διαφορά δεν ξέφευγε υπέρ των Γαλλίδων, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να είναι σταθερά κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Η ηγέτης των αντιπάλων της Εθνικής, Σελίν Ντουμέρ, δεν είχε βρει ρυθμό επιθετικά (0/3 σουτ, 2 λάθη), αλλά η ομάδα της με 18 πόντους από τις παίκτριες του πάγκου πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (30-35 στο 20'). Η Άρτεμις Σπανού είχε 8 πόντους στο 20'.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε στην επανάληψη με την Στέλλα Καλτσίδου να βρίσκει ρυθμό και να οδηγεί τη «γαλανόλευκη» (38-40 στο 25' με 11π. της έμπειρης φόργουορντ). Μάλιστα, με τρίποντο της ίδιας η Εθνική ισοφάρισε στο 28' σε 47-47, παρά τα διαιτητικά λάθη. Οι αποφάσεις των ρέφερι και η τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο φάνηκε να αποπροσανατόλισαν για λίγο την Ελλάδα, όμως η Γαλλία δεν «ξέφυγε» μέχρι το 30' (47-52).

Η διαφορά ήταν στους 4π. στο 33' (50-54), όταν με δύο διαδοχικά, εύστοχα τρίποντα οι τυπικά φιλοξενούμενες «έχτισαν» διψήφια διαφορά και πήγαν για πρώτη φορά στο +10, δείχνοντας να «αγκαλιάζουν» τη νίκη (50-60 στο 34'). Από εκεί και μετά η Εθνική φάνηκε να... μένει από δυνάμεις, με την πιο έμπειρη Γαλλία να το εκμεταλλεύεται, να ανεβάζει ρυθμό και να παίρνει μεγάλες διαφορές. Το τελικό (55-77) «σφράγισε» την πρόκριση των Γαλλίδων στον τελικό απέναντι στην Ισπανία, με τις... κοριτσάρες της Εθνικής να παίζουν με το Βέλγιο για το χάλκινο στις 19:00 την Κυριακή (25/6).

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77