Ο Φάρος επικράτησε με σκορ 65-58 επί του Εθνικού για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος στο Κλειστό του Κερατσινίου το οποίο ήταν κατάμεστο από φιλάθλους και των δύο ομάδων.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδας μας έμεινε πίσω στο σκορ καθώς ο Εθνικός προηγήθηκε κάνοντας ένα σερί 11-0. Ο Φάρος στη συνέχεια κάνοντας σερί 9-0 πλησίασε στο καλάθι(9-11). Η πρώτη ισοπαλία(11-11) ήρθε με καλάθι του Λιακόπουλου 3’45». Η περίοδος έκλεισε με σκορ 18-16 υπέρ του Εθνικού.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Φάρος στο τέλος του ημιχρόνου πήρε μια διαφορά έξι πόντων(30-24).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εθνικός με ένα σερί 7-3 πλησίασε στο σκορ(33-29). Και λίγο αργότερα πλησίασε κΙ στον πόντο(35-34). Ο Φάρος με καλάθι του Σκορδίλη ξέφυγε και πάλι με τέσσερις πόντους(40-36) 3’06». Ο Εθνικός κάνοντας και πάλι ένα σερί 7-2 έκλεισε προηγούμενος με 43-42 την τρίτη περίοδο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος πήρε μια διαφορά στο σκορ οκτώ πόντων(54-46) στα 6’33» πριν το τέλος. Με σερί 5-0 ο Εθνικός πλησίασε εκ νέου (54-51). Αλλά κάπου εκεί μίλησαν οι Λιακόπουλος και Αγγελόπουλος οι οποίοι με προσωπικούς τους πόντους έφεραν τη διαφορά στους επτά(63-56, 1’54»). Το τελικό σκορ 65-58 διαμόρφωσε ο Παπαμακάριος με βολές.

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-24(ημίχρονο), 42-43, 65-58.

Φάρος(Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος 14(4), Μπατής, Πετροδημόπουλος 3, Λιακόπουλος 21(1), Αγγελόπουλος 8(2), Κομποδιέτας, Σκορδίλης 13, Κατούφας 2, Κακιούζης 4.

Εθνικός(Βλάχος): Μάντζαρης 2, Τζόλος 2, Τότσιος 3, Βασιλόπουλος 20(3), Βουγιούκας 7, Ράπτης 2, Γκιζογιάννης 12, Μαγκουνής 2, Τζιάλλας 2, Ψυλέας 6(1).