Μέχρι τέλους η ομάδα του Πειραιά που θα διεκδικήσει τον τίτλο για τέταρτη φορά στην ιστορία της.
Σε μια ονειρική βραδιά ο Ολυμπιακός υπέταξε την Μονακό και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του final-4 στο Κάουνας της Λιθουανίας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε... μουδιασμένα στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ (-12). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως πάτησε γκάζι και νίκησε με 76-62 την Μονακό παίζοντας απίστευτη άμυνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλό του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατασπάραξε με 27-2 τη Μονακό, γύρισε το παιχνίδι τούμπα και σήκωσε στο πόδι το γήπεδο που βρίσκονταν σχεδόν 5.000 φίλοι της ομάδας.

Ο Τόμας Γουόκαπ διακρίθηκε από την ομάδα του Πειραιά. Με άριστο διάβασμα Μονακό και άμυνα πουτσάκιζε κόκαλα έκανε τη διαφορά.  Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Μουστάφα Φαλ με 12 πόντους και τέσσερις ασίστ. Ο MVP της φετινής Euroleague, Σάσα Βεζένκοβ, με 19 πόντους και 3 ασίστ συμπλήρωσε το παζλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 12 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9, Βεζένκοβ 19, Παπανικολάου 15, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17, Μονέκε 2, Λόιντ 11, Ντιάλο 2, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 17.

► Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στον μεγάλο τελικό.