Σε ένα παιχνίδι «διαφήμιση» του γυναικείου μπάσκετ ο Φάρος επικράτησε με 62-65 του ΈσπερουΑΟΠΑ , κατά τη 2ηαγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Έσπερος προηγήθηκε στο σκορ 11-9, 5΄32΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Φάρος με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 11-14 (2΄36΄΄). Ακολούθησε ακόμα ένα σερί 5-0 από την ομάδα του Φάρου με αποτέλεσμα να προηγηθεί 13-19 με τη λήξη της περιόδου.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Έσπερου στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 18-19, όμως ένα σερί 13-0 του Φάρου ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (18-32, 5΄52΄΄). Η προσπάθεια των αθλητριών από την Πάτρα να επιστρέψουν στο παιχνίδι δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 29-39.

Η μεγάλη επιστροφή όμως έγινε την τρίτη περίοδο. Ο Έσπερος όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά (37-42, 5΄5΄΄), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44 (1΄21΄΄). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα από την Πάτρα προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 47-46. Το παιχνίδι πήρε... φωτιά. Ο Έσπερος προηγήθηκε με 59-58 ενώ απέμενε ένα λεπτό. Όμως η ψυχραιμία και ευστοχία των παικτριών του Φάρου στις ελεύθερες έκριναν τον τελικό νικητή, με την ομάδα από το Κερατσίνι να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 62-65.

Δεκάλεπτα: 13-19, 29-39, 44-46, 62-65

Διαιτητές: Γαζέτας, Παζόλης

Έσπερος ΑΟΠΑ (Πέτροβιτς): Μιχαηλίδου 2, Ψυρρή 8(2), Νάτσκου 16, Τσιακμά 6, Τραγούστη 17(1), Ρεκουνιώτη 13, Μιχαηλίδου.

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Κιαούλια Μαλ. 2, Καρακασίδου 21, Καραπατάκη 11(2), Κιαούλια Μαρ., Τζιλιανού 4, Παπαδοπούλου, Κοντραφούρη 18(1), Καλαφάτη (1), Μπαϊμπάκη, Μυσιρλή.

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΠΑΟΚ

Με αντίπαλο τον  ΠΑΟΚ αγωνίζονται στο Κλειστό της Αιδηψού τα κορίτσια του Έσπερου ΑΟΠΑ . Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης Αγωνιστικής: