Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 3-1...

Με δέκα παίχτες από το πρώτο ημίχρονο οι Καταλανοί...

Ήθελε, το πάλεψε, αλλά υποκλίθηκε τελικά στην υπεροχή της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν την γκάφα του Νικολάου, αλλά...
το τελικό 3 - 1 μοιάζει σχέδον αναίμακτο, μπροστά στην εμφανέστατη υπεροχή της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο.

Το ματς

Με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, όπως είναι λογικό, μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Έχοντας διπλή ζώνη άμυνας και τον Οτζίτζα να γυρνάει και να βοηθάει και αυτός στον άξονα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεπαν στην Μπαρτσελόνα να παίξει κάθετο ποδόσφαιρο.
Το πρώτο τέταρτο πέρασε ανώδυνα για τους Πειραιώτες, με τον Πικέ να βλέπει στο 11ο λεπτό την κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Οτζίτζα. Η Μπαρτσελόνα άρχιζε να ανεβάζει στροφές, να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 18ο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ! Ο Ντεουλοφέου έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Νικολάου προσπάθησε να διώξει με την μία αλλά άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε ως είχε, η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες. Ήταν το 42ο λεπτό όταν ο Ντεουλοφέου έκανε το σουτ, ο Προτό απέκρουσε ασταθώς και ο Πικέ σκόραρε με το χέρι. Ωστόσο, έγινε αντιληπτός από τον διαιτητή, ο οποίος του έδειξε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα...