Με όπλο του την άμυνα για ακόμη έναν αγώνα ο Φάρος επικράτησε και της Κηφισιάς στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και πέρασε στους τέσσερις της διοργάνωσης.
Στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Φάρος με καλάθι του Καράμπουλα πήρε μια διαφορά έξι πόντων(12-6) 5'14" πριν το τέλος περιόδου. Η Κηφισιά αντέδρασε και με ένα σερί 11-4 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 17-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος με καλάθι του Κακιούζη έκανε το σκορ 26-21. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 27-27. Το σκορ του ημιχρόνου(33-27) διαμόρφωσε με τρίποντο ο Παπαμακάριος.
Στην τρίτη περίοδο ο Φάρος ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους δώδεκα πόντους(44-32) με καλάθι του Λιακόπουλου. Η Κηφισιά μείωσε στους έξι (47-41)στο τέλος τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Φάρου έφτασε και τους δέκα πόντους(52-42) με τρίποντο του Μπατή. 4'10" πριν το τέλος με καλάθι του Πετροδημόπουλου η ομάδα μας έκανε το σκορ 54-46. Από εκεί και πέρα η Κηφισιά κάνοντας σερί 10-2 πήγε το ματς στην παράταση (56-56).
Στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ο Λιακόπουλος με τρίποντο έβαλε την ομάδα μας μπροστά με τρεις (60-57). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με βολή του ο Καράμπουλας (61-59).
Δεκάλεπτα: 16-17, 33-27(ημίχρονο), 47-41, 61-59 (παράταση).

Φάρος Κερατσινίου(Πολέμης): Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9(1), Μπατής 12(2), Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 11(2), Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12(2), Σκορδίλης 3.

ΑΕΝ Κηφισιάς(Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 5(1), Γκίκας 5(1), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23, Κασελάκης 13, Χρυσικόπουλος 2, Στίγγερς 7, Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης.