Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σ΄ ένα συγκλονιστικό ματς, οι πρωταθλητές Ελλάδας υπέταξαν με 3-2 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" την Ατλέτικο Μαδρίτης και έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν με αξιώσεις την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μίτσελ προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Μαζουάκου (13) και Αφελάι (31). Οι "ροχιμπλάνκος" μείωσαν στο 38 με τον Μάντζουκιτς. Στην επανάληψη ο Ρομπέρτο απεσόβησε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις και στο 73 ο Μήτρογλου έγραψε το 3-1. Η Ατλέτικο δεν τα παράτησε και μείωσε σε 3-2 στο 86 με τον Γκριεζμάν, δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά. Ο Ολυμπιακός, όμως, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση.