Μπορεί να προσπάθησε όσο μπορούσε ο Ηρόδοτος στο Κερατσίνι κόντρα στον τοπικό Φάρο, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 79-59 για την 5ης αγωνιστική της Γ' Εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ξεκίνησε καλά τον αγώνα και μάλιστα είχε το προβάδισμα στο σκορ 19-20 στην πρώτη περίοδο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα σερί 21-9 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 40-29.

Χωρίς την ψυχολογία, αλλά και αποθέματα δυνάμεων, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση στη συνέχεια, με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να είναι ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους και στο τέλος να παίρνουν την ευρεία νίκη 79-59.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν:: 19-20, 40-29 ημίχρονο, 62-44, 79-59.

Φάρος (Πολέμης-Σίμος): Τσούρτος, Φωστέρης 4 (1), Κουντουράς 10, Καραλής 5, Κοροπούλης, Χορτσάς, Κερασοβίτης 12, καρασταμάτης 17 (3), Λυκογιάννης 4, Μουστόπουλος 2, Κατουφάς 20 (1), Παπαδόπουλος 5 (1).

Ηροδότος (Μ. Δημητριάδης): Σταθάκης, Βαμβακάς 7 (1), Μαϊστρέλης 3 (1), Γεωργούτσος, Τσεκιρτζόγλου 6, Παπασταματάκης 3 (1), Αντωνιάδης, Μητρόπαπας, Βαρνάβας 16 (1), Μεντένης 1, Μαυρόπουλος 23 (3), Χαράτσης.